menu
Strona główna
Historia ligi
Sędziowie
  Informacje
Przepisy PZPN
Regulamin
I Liga
II Liga
Galeria
  redakcyjne
Partnerzy



Regulamin Miejsko Powiatowej Amatorskiej Ligi halowej piłki nożnej w Parczewie - sezon 2007/2008

Artykuł 1 - Cel rozgrywek

§ 1

Celem rozgrywek jest popularyzacja piłki nożnej pięcioosobowej na terenie Miasta Parczewa i okolic oraz wyłonienie najlepszej drużyny, której zostanie przyznany tytuł mistrzowski i Puchar Burmistrza Miasta.

Artykuł 2 - Organizator rozgrywek

§ 2

1. Organizatorem rozgrywek jest Uczniowski Klub Sportowy "PARCZEWiANKA" działajacy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie, który nadzoruje prawidłowy przebieg rozgrywek i zgodnosć ich przebiegu z niniejszym regulaminem. Ponadto, organizator powołał Zarząd Ligi halowej piłki nożnej, który :
    * opracowuje terminarz rozgrywek ;
    * weryfikuje wyniki spotkań ;
    * prowadzi ewidencję zawodników oraz statystykę rozgrywek.


Artykuł 3 - Terminy i miejsce rozgrywania spotkań

§ 3


1. Rozgrywki prowadzone są zgodnie z terminarzem dostarczonym kapitanom - kierownikom drużyn.
2. Dopuszcza się zmiany w zaplanowanym terminarzu, w przypadku jeżeli drużyny zainteresowane uzgodnia zamianę kolejnosci rozgrywanych spotkań z organizatorem, najpóźniej we wtorek poprzedzajacy mecz.

§ 4


1. Jeżeli jedna z drużyn nie stawi się na boisku gotowa do gry najpóźniej 5 minut po terminie ustalonym przez organizatora, sędzia odgwizduje koniec zawodów, przyznajac walkower 3:0 na korzyść drużyny przeciwnej.
2. Jeżeli zespół pojawi się na boisku spóźniony ponad 5 minut, spotkanie może być rozegrane jako mistrzowskie, za zgodą drużyny przeciwnej.
3. W przypadku, gdy jedna z drużyn pojawi się na boisku spóźniona ponad 5 minut, a drużyna przeciwna nie wyrazi zgody na rozegranie meczu jako spotkania mistrzowskiego, zawody za zgoda obu drużyn moga być rozegrane jako towarzyskie.
4. W przypadku, kiedy drużyna w jednym sezonie rozgrywkowym otrzyma trzy walkowery zostaje automatycznie wycofana z rozgrywek.
5. Za każde oddanie meczu walkowerem drużyna pod rygorem wycofania z rozgrywek musi wpłacić karę w wysokości 20 złotych i okazać dowód wpłaty przed następnym meczem mistrzowskim.
6. W przypadku, gdy drużyna zostanie wycofana z rozgrywek spotkania z jej udziałem zostaną potraktowane jako nie odbyte. Natomiast, gdy wycofana drużyna rozegrała 50% + 1. spotkanie z objętych obowiazującym terminarzem rozgrywek to wówczas wyniki rozegranych przez nia spotkań zostaną uznane jako odbyte, natomiast w pozostałych do rozegrania spotkaniach, zostana przyznane drużynom przeciwnym walkowery w stosunku 3:0.

§ 5


Mecze będa rozgrywane w hali wyznaczonej przez organizatora rozgrywek. Miejscem tym jest hala Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych w Parczewie, ul. Wojska Polskiego 1.

Artykuł 4 - Zgłoszenie drużyny do rozgrywek

§ 6


1. W rozgrywkach moga brać udział zespoły stanowiące reprezentacje zakładów pracy, urzędów, instytucji, szkół, a także zespoły nieformalne utworzone przez mieszkańców bloku, ulicy czy osiedla z terenu Miasta Parczewa i okolic.
2. Zgłoszenie drużyny powinno zawierać:
    * dokładna nazwę drużyny;
    * imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego kierownika (osoby pełnoletniej) drużyny odpowiedzialnego i uprawnionego do podejmowania wszystkich decyzji techniczno-organizacyjnych w imieniu drużyny;
    * przedłożenie listy zawodników uprawnionych do gry.

3. Warunkiem przystapienia drużyny do rozgrywek jest:
    * dokonanie opłaty startowej w ustalonej wysokości - 250,00 PLN
    * przedłożenie wypełnionej, podpisanej przez lekarza oraz kierownika zespołu listy zawodników uprawnionych do gry w danym sezonie.

4. Zmiany na stanowisku kierownika moga być dokonywane przez cały rok, także w trakcie trwania rozgrywek. Można tego dokonać:
    * na podstawie pisemnej zgody dotychczasowego kierownika drużyny;
    * wobec braku zgody ze strony kierownika, członkowie drużyny moga na podstawie wewnętrznego głosowania (50% + 1. osoba z listy zawodników zgłoszonych w danym sezonie liczonym od dnia rozpoczęcia rozgrywek do dnia poprzedzajacego rozpoczęcie nowego sezonu) dokonać takiej zmiany.

Artykuł 5 - Zgłoszenie zawodników do gry

§ 7


1. Drużyna zgłoszona do rozgrywek może liczyć maksymalnie 20 zawodników.
2. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla zgłoszonych zawodników, przy czym w wypadku piłkarzy, którzy nie ukończyli 16. roku życia obowiązuje pisemna zgoda obojga rodziców na uczestnictwo w rozgrywkach.
3. Pisemne zgłoszenie zawodników (wyłacznie na specjalnym druku) - w dwóch egzemplarzach - powinno zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, serię i nr dowodu osobistego (nr legitymacji szkolnej) oraz własnoręczny podpis.
4. Zawodnika uznaje się za uprawnionego do gry w danym zespole, jeżeli jego nazwisko i imię figuruje na zbiorczej liście drużyny, zgłoszonej do organu prowadzącego rozgrywki i złożonej przed rozpoczęciem pierwszego meczu mistrzowskiego.
5. Nie przewiduje się zmiany barw klubowych zawodnika w trakcie rozgrywek. Kapitanowie drużyn maja prawo wniesć protest dotyczacy tożsamosci zawodników drużyny. W razie jakichkolwiek watpliwosci odnosnie tożsamosci zawodnika i jego uprawnień do gry w danym zespole, kapitan drużyny przeciwnej ma prawo zażadać dowodu tożsamości, który pozwoli stwierdzić obecnosć zawodnika w składzie danej drużyny.
6. W razie nie okazania dowodu tożsamosci zawodnik nie może brać udziału w grze w tym spotkaniu. Protesty kapitanów odnośnie tożsamości zawodnika mogą być składane najpóźniej do końca spotkania - u sędziego prowadzacego zawody, który winien jego treść umieścić w sprawozdaniu sędziowskim. W innym terminie protesty nie będa przyjmowane.
7. W przypadku stwierdzenia udziału w meczu zawodnika nie zgłoszonego do gry w danej drużynie w sezonie 2006/2007 zostanie orzeczony walkower na korzysć drużyny przeciwnej. Natomiast wszystkie poprzednie mecze z udziałem tego zawodnika zostana zweryfikowane jako walkowery na korzyść drużyn przeciwnych.

Artykuł 6 - Przepisy i zasady gry

§ 8

W rozgrywkach Miejskiej Amatorskiej Ligi halowej piłki nożnej w Parczewie przestrzegane będa przepisy gry w piłkę nożną zespołów 5-osobowych obowiazujace w Komisji ds. piłki nożnej pięcioosobowej przy Polskim Zwiazku Piłki Nożnej.

§ 9

1. Czas gry 2x15 minut z 2. minutowa przerwa pomiędzy połowami.
2. Każda drużyna ma prawo do jedno-minutowej przerwy w grze na żądanie w każdej z połów meczu. Przerwę taka sygnalizuje kapitan lub kierownik drużyny sędziemu prowadzącemu spotkanie.
3. Spotkanie rozgrywaja dwie drużyny, a każda z nich składa się z nie więcej niż 5. zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Aby rozpoczać spotkanie drużyna musi posiadać w swoim składzie, co najmniej 5. zawodników. Jeżeli w wyniku wykluczeń zawodników w którymkolwiek zespole pozostanie mniej niż dwóch zawodników mecz należy zakończyć.
4. Dozwolona maksymalna ilość zawodników rezerwowych wynosi siedem osób.
5. Ilosć zmian "w locie" (w wyznaczonym miejscu-strefie zmian) dokonywanych podczas meczu jest nieograniczona, przy czym stosujemy zasadę: najpierw zawodnik schodzi a dopiero potem może wejść zmiennik, za wyjątkiem bramkarza, który może być wymieniony tylko w czasie przerwy w grze z powiadomieniem sędziego.
6. Spotkania prowadzone sa w dwóch klasach rozgrywkowych :
    * I liga - 10 zespołów,
    * II - 16 drużyn.

7. Drużyny rozgrywaja spotkania systemem "każdy z każdym" w dwóch rundach (pierwszej i rewanżowej).
8. W Miejskiej Amatorskiej Lidze halowej piłki w Parczewie obowiazuja awanse i spadki :
    * z I ligi spada jeden zespół, który w końcowej klasyfikacji zajmie (ostatnie) X miejsce a dodatkowo zespół z miejsca IX w I lidze rozgrywa mecz barażowy z drużyną z II miejsca w II lidze.
    * z II ligi do I awans uzyskuje (najlepszy) zespół z I miejsca a drużyna z II miejsca w II lidze rozgrywa mecz barażowy z zespołem z miejsca IX w I lidze.
    * w innych przypadkach zadecyduje Zarząd Ligi.

9. Punktacja : zwycięstwo - 3 pkt., remis - 1 pkt., porażka - 0 pkt.
10. O kolejności miejsc w końcowej tabeli ligi decyduje kolejno:
    * większa liczba zdobytych punktów;
    * przy równej liczbie zdobytych punktów korzystniejszy bilans pomiędzy zainteresowanymi drużynami, a w przypadku, gdy jednakowa ilość punktów zdobędzie więcej niż 2 zespoły, wówczas sporzadza się tzw. "mała tabelkę" uwzględniajaca tylko wyniki pomiędzy zainteresowanymi zespołami;
    * korzystniejsza różnica bramek;
    * większa ilosć zdobytych bramek;
    * dodatkowy mecz.

Artykuł 7 - Badania lekarskie i ubezpieczenie zawodników

§ 10


1. Drużyny zobowiazane sa przed rozpoczęciem rozgrywek złożyć u organizatora zbiorcze listy zgłoszonych zawodników z podpisem i pieczatka lekarza oraz potwierdzeniem zdolności zawodników do gry.
2. Drużyna, która przed pierwszym meczem nie spełni pkt. 1 § 10 nie może przystapić do gry.
3. Organizator zobowiazuje zespoły do dokonania ubezpieczenia zawodników od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie.

Artykuł 8 - Ubiór zawodników

§ 11

1. Drużyny biorace udział w rozgrywkach Miejskiej Amatorskiej Ligi halowej piłki nożnej w Parczewie zobowiązane są do występowania w jednolitych - ponumerowanych koszulkach, przy czym bramkarze obydwu zespołów również musza różnić się ubiorem od pozostałych zawodników.
2. Standardowe wyposażenie zawodników musi się składać z koszulki, spodenek, skarpet oraz obuwia na płaskiej (czystej) podeszwie. Używanie obuwia jest obowiązkowe.
3. W przypadku, gdy oba zespoły posiadaja (przed meczem) takie same lub podobnych kolorów stroje, nakłada się obowiązek zmiany przez gospodarza, który występuje na pierwszym miejscu w terminarzu rozgrywek. Dopuszcza się używanie przez bramkarza długich spodni. Kolor ubioru bramkarza powinien znacznie różnić się od ubioru innych zawodników oraz sędziów.
4. Za każde naruszenie pkt. 1-4 § 11 winny zawodnik zostanie usunięty z boiska w celu poprawy lub uzupełnienia swojego ubioru i nie może powrócić na nie (tj. boisko) bez uprzedniego zgłoszenia się u sędziego, który dokona sprawdzenia ubioru i wyrazi zgodę na kontynuowanie gry. Zawodnik może wejsć na boisko tylko i wyłacznie podczas przerwy w grze.

Artykuł 9 - Sędziowie

§ 12

1. Obsady sędziowskiej na poszczególne mecze dokonuje organizator.

Artykuł 10 - Protokoły z zawodów

§ 13

1. Kierownicy drużyn zobowiązani są przed zawodami do czytelnego (drukowanymi literami) wpisania imion i nazwisk swoich zawodników do protokołu, zgodnie z numeracja na koszulkach oraz podpisania protokołu.
2. Protokoły sa dokumentację rozgrywek, które przechowuje organizator.
3. Na podstawie protokołów sędziowskich, organizator zatwierdza wyniki i sporządza komunikat z całej kolejki, który otrzymuja wszystkie drużyny (poczta elektroniczna) biorące udział w rozgrywkach.

Artykuł 11 - Nagrody

§ 14

1. 1. Zespoły, które uplasuje się na miejscach I - III w I i II Lidze otrzymuja Puchary, nagrody rzeczowe.
2. 2. Pozostałe zespoły - statuetki i pamiatkowe dyplomy.
3. 3. Ponad to, organizator rozgrywek prowadzić będzie klasyfikację : * Króla strzelców (osobno w I i II Lidze)

Artykuł 12 - Protesty

§ 15

1. Protesty dotyczące przebiegu spotkań przyjmowane będa 15 minut po zakończeniu spotkania i umieszczone przez sędziego w sprawozdaniu.
2. Wszelkie protesty rozpatrywane będą najpóźniej w ciągu dwóch dni od rozegrania meczu.
3. Zgłoszone protesty będa rozpatrywane przez Komisję Dyscyplinarna składajaca się z dwóch przedstawicieli organizatorów i dwóch przedstawicieli kierowników drużyn.

Artykuł 13 - Sankcje karne

§ 16

1. W rozgrywkach obowiazuja kary indywidualne w postaci napomnień czasowych (1, 2, 3, 4 lub 5-minutowe wykluczenia z gry) i wykluczeń z dalszej gry w danym meczu (czerwona kartka).
2. Zawodnik po otrzymaniu kary czasowej powraca na boisko, natomiast w przypadku czerwonej kartki ukarany zawodnik nie może uczestniczyć w danym spotkaniu do jego zakończenia. Dodatkowo drużyna przez 2 minuty gra w osłabionym składzie.
3. Zawodnik wykluczony z gry nie może ponownie wejsć na boisko ani przebywać na ławce zawodników rezerwowych. Jego zespół po upływie 2 minut od momentu usunięcia winnego zawodnika, może uzupełnić swój skład.
4. Zawodnik ukarany czerwona kartką ma automatyczny zakaz gry w jednym, kolejnym meczu swojej drużyny.
5. Ocena rodzaju przewinienia w meczu zależna jest tylko i wyłącznie od decyzji sędziego prowadzacego zawody.
6. Obowiazuje kara dyskwalifikacji podczas trwania rozgrywek do ich zakończenia, lub na okres 1. (jednego) roku, badź więcej - za przewinienia :
    * czynne znieważane lub usiłowaniu znieważania sędziego,
    * zachowanie się w sposób chamski, grubiański, wybitnie niesportowy.

Organizator lub Komisja zastrzega sobie prawo zmiany wymiaru kary dla winnego zawodnika w sytuacji, gdy nastapia dodatkowe okoliczności. Zawodnik w dalszym ciagu zachowuje się w sposób niesportowy lub zaistnieja trudności w zakwalifikowaniu przewinienia do odpowiedniego punktu niniejszego artykułu.

Artykuł 14 - Postanowienia końcowe

§ 17

1. Niniejszy regulamin wraz z Przepisami gry Komisji PZPN jest jedynA podstawA rozgrywek MiejskO Powiatowej Amatorskiej Ligi halowej piłce nożnej w Parczewie w sezonie 2007/2008.
2. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje jedynie organizatorowi, który może dokonywać jego zmian, lecz nie podczas trwania danej edycji rozgrywek.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.

by C z E r Y